Najčastejšie otázky týkajúce sa Iberogastu

Využíva silu prírody, obsahuje výťažky z 9 liečivých rastlín. Účinné, klinicky preukázané riešenie.

Žena sedí na posteli a pracuje na notebooku
 • Tekutá forma Iberogastu ponúka niekoľko výhodných vlastností:

  • Dávkovanie pre deti a pre dospelých je odlišné a tekutý roztok veľmi zjednodušuje správne dávkovanie.
  • Deti a staršie osoby často dávajú prednosť užívaniu tekutých prípravkov.
  • Telo vstrebáva tekuté prípravky rýchlejšie a jednoduchšie. Tekuté skupenstvo Iberogastu je zásadné aj pre nástup účinku.
 • Liečivé látky z deviatich rastlín sú v Iberogaste v podobe tekutých liehových extraktov, ktoré sa môžu dobre vstrebať.

  Je dôležité pochopiť, ako účinkuje deväť liečivých rastlín Iberogastu. Jednotlivé rastliny majú liečivé účinky aj samostatne. Ako zmes v Iberogaste fungujú komplexne a poskytujú tak multisymptomatickú úľavu od viacerých príznakov ako napr. kŕčov v bruchu, nevoľnosti, pocitu plnosti, nadúvaniu a podobne.

 • Iberogast má rastlinnú chuť. Niekomu chutí aj mierne horkasto. Táto chuť pochádza z výťažku liečivých rastlín, vďaka ktorým je Iberogast taký účinný. Ide o kvapalný extrakt čerstvej celej rastliny iberky horkej, kvapalný extrakt koreňa archangeliky lekárskej, kvapalný extrakt kvetu rumančeka, kvapalný extrakt plodu rasce, kvapalný extrakt plodu pestreca mariánskeho, kvapalný extrakt listu medovky, kvapalný extrakt listu mäty piepornej, kvapalný extrakt vňate lastovičníka a kvapalný extrakt koreňa sladkovky.

  Pravdepodobne budete vedieť rozpoznať viacero týchto zložiek podľa ich vlastnej výraznej chuti – napr. rumanček. Niektoré z rastlín v Iberogaste obsahujú horké látky. Chuť je však subjektívna – rôzni ľudia ju budú v prípade Iberogastu vnímať odlišne.

 • Niektoré z extraktov liečivých rastlín v Iberogaste chutia horkasto, napr. kvapalný extrakt čerstvej celej rastliny iberky horkej . Jej meno tvorí aj prvú časť názvu lieku Iberogast. Vášmu tráviacemu systému sa vďaka Iberogastu uľaví od príznakov zažívacích ťažkostí.

  Ak nemáte radi horkastú chuť, môžete Iberogast užít pred jedlom alebo s jedlom v malom množstve vody.

 • Iberogast môžete užívať podľa potreby v dávke stanovenej v písomnej informácii. Ak si dĺžkou doby, počas ktorej môžete Iberogast užívať, nie ste istí, poraďte sa so svojím lekárom.

  Iberogast možno užívať predovšetkým na úľavu od príznakov tzv. funkčných tráviacich porúch. Pacientom má byť tiež odporučené, aby sa obrátili na lekára, ak ich zdravotné ťažkosti pretrvávajú, alebo ak sa nedosiahne očakávané zlepšenie zdravotného stavu do 7 dní od začiatku užívania lieku.

 • Môžete, ak chcete. Mnoho ľudí Iberogast riedi vo vode, môžete ho rozpustiť aj v ovocnom čaji. Teplota tekutiny, ktorú použijete, nesmie byť však vyššia ako 25 °C.

  Iberogast nerozpúšťajte v grapefruitových alebo alkoholických nápojoch, pretože môžu znížiť účinnosť Iberogastu.

 • Ak užijete vyššiu ako odporúčanú dávku Iberogastu, uistite sa, že ďalšia dávka bude v správnom množstve. Správne dávkovanie nájdete v písomnej informácii .

 • Nie. „Štartovacia dávka“ znamená, že si pri prvom užití lieku vezmete vyššie množstvo. Pri Iberogaste to nie je potrebné.

  Dospelí majú užívať 20 kvapiek Iberogastu až 3x denne na symptómy ako bolesti brucha, kŕče, pocit plnosti, ťažkosti, nafúknuté brucho, nadúvanie a nevoľnosť. Toto množstvo je na úľavu od týchto príznakov dostatočné.

 • Iberogast je všeobecne veľmi dobre znášaný. Áno, môžu ho užívať deti od 12tich rokov.

 • Užívanie Iberogastu počas tehotenstva a dojčenia sa neodporúča.

 • Po otvorení fľaštičky zostane Iberogast „stabilný“ až 2 mesiace. Iberogast neužívajte po 2 mesiace od otvorenia, pretože potom môže mať oslabenú účinnosť. Je to preto, lebo obsah deviatich liečivých rastlín v Iberogaste možno zaručiť v množstve uvedenom na obale len počas prvých 2 mesiacov po otvorení fľaštičky.

  Dvojmesačnou dobu použiteľnosti si zapamätajte. Stabilita Iberogastu nie je ovplyvnená veľkosťou balenia alebo fľaštičky.

 • V tekutých rastlinných liekoch vrátane Iberogastu je alkohol potrebná zložka, pretože pomáha extrahovať cenné rastlinné zložky. Alkohol v Iberogaste funguje ako „rozpúšťadlo“ a zároveň konzervuje extrakty z 9 liečivých rastlín, ktoré Iberogastu poskytujú liečivé látky.

  Obsah alkoholu v Iberogaste (až 31 % objemu) sa na prvý pohľad zdá vysoký, ale jedna dávka pre dospelého (teda 20 kvapiek) obsahuje približne len 0,24 g alkoholu. V porovnaní s tým obsahuje mnoho každodenných potravín a nápojov malé, ale aj tak vyššie množstvo alkoholu. Pohár jablkového džúsu obsahuje približne 0,3 – 0,7 g a plátok ražného chleba 0,3 – 0,4 g.

  Kvôli obsahu alkoholu je Iberogast škodlivý pre osoby, ktorí mali či majú problém s alkoholom.

 • Pri výrobe Iberogastu presadzuje spoločnosť Bayer rovnaké výrobné štandardy, ktoré sa vzťahujú aj na iné lieky vyrábané touto spoločnosťou. Iberogast sa vyrába pomocou patentovaných výrobných procesov a spĺňa štandardy správnej výrobnej praxe (tzv. Good Manufacturing Practice – GMP) ako všetky lieky.

  Iberogast sa vyrába v súlade s najvyššími štandardmi pre výrobu liekov pomocou špeciálneho pestovania a spracovania rastlinného materiálu. Pri výrobe farmaceutických produktov s obsahom rastlinných zložiek je dôležité, aby boli použité vycibrené metódy extrakcie liečiv spolu s osvedčenými a vyskúšanými postupmi zberu pre zachovanie účinnosti. Iberogast sa vyrába pri vysokej úrovni štandardizácie, vďaka čomu predstavuje modernú liečbu zameranú na viacero symptómov naraz (tzv. multi-target účinok).

 • Nie, Iberogast lepok neobsahuje.

icon-pharmacy PRED POUŽITÍM LIEKU SI POZORNE PREČÍTAJTE PÍSOMNÚ INFORMÁCIU PRE POUŽÍVATEĽOV A PORAĎTE SA SO SVOJÍM LEKÁROM ALEBO LEKÁRNIKOM! IBEROGAST JE RASTLINNÝ LIEK NA VNÚTORNÉ POUŽITIE. LIEK JE ZLOŽENÝ Z KVAPALNÝCH EXTRAKTOV RÔZNYCH ČASTÍ BYLÍN.

Voľnopredajné produkty spoločnosti Bayer